Tak takovej virál jsme tu neměli od dob chrudimáků na Slovensku, spuštění eshopu a nebo podepsání oficiální spolupráce s Ministerstvem obrany formou memoranda...
Už od prvního varování, které nám v pátek přišlo do zprávy jsme tušili, že tahle taškařice bude trochu něco jiného, než ,,běžný vtípek".
A že nevíte co se stalo?
V pátek se k nám dostala spolu s níže uvedenou fotkou informace, že se na cvičení Joint Fires 2024 objevily letáčky s výzvou k zaslání ,,dobré fotky ze cvičení" . Letáčky byly opatřeny naší grafikou a měly navodit dojem, že se jedná o naší práci.
Vzhledem k faktu, že my tímto způsobem NIKDY nepracujeme a protože víme, že některé útvary, které se k nám do memes dostaly, velmi aktivně pátrají po těch vojácích, kteří nám podklady poskytli, vytušili jsme past a začali jsme jednat.
Skrze naše sociální sítě, ať již Facebook nebo Instagram jsme naše fanoušky a sledující upozornili, že se jedná o podvod / past (nazývejte to jak chcete) s téměř jasným původcem a vyzvali všechny, aby se nenechali nachytat.
Foto: Past v podobě letáku od VeKysio
Věci ale nabraly dost rychlý spád, protože se příspěvek stal velmi rychle virálním. O celou situaci se navíc začala zajímat i média a na idnes následně publikovali článek online: Humor na sociálních sítích. Na vtipálky vznikla past, za níž stojí armáda.
Kolem celé věci tak začal být slušný humbuk, který rezonoval sociálními sítěmi. Buď v komentářích pod našimi příspěvky, komunitních chatech nebo v tématicky zaměřených skupinách. Jako vždy se tu sešly dva tábory diskutujících. Jedni, kteří záměr a kroky Armády hájili a druzí, kteří byli proti tomuto způsobu jednání.
Kybernetická bezpečnost, výcvik vojáků a jeho hranice
Výcvik vojáků AČR na poli kybernetické bezpečnosti by měl být samozřejmě nedílnou součástí rozvoje znalostí a povědomí o této problematice, protože se může jednat o velmi závažné hrozby, které v krajních případech vedou k tragickým následkům a ztrátám na živé síle či technice. To je naprosto neoddiskutovatelný fakt, který vidíme téměř na denní bázi během ruské invaze na Ukrajinu. Fakt, že to Armáda České republiky nebere na lehkou váhu je velmi dobře a posilování každého článku celého ,, řetězu", který armádu tvoří jako takovou je naprostý základ.
Foto: Jak může vypadat informační operace na cvičeních AČR
Nyní se ale dostáváme na pomyslný ,,tenký led". Nepřekročili příslušníci Velitelství informačních a kybernetických sil při svém výcviku pomyslnou ,,morální hranici"?!
Kdyby Velitelství kybernetických sil a informačních operací během cvičení Joint Fires 2024 použila jako vizuální podobu smyšlený název pizzérie, nebo gymu, dalo by se to možná brát jako informační operace a snaha prověřit vojáky. Ale tím, že byla zneužita naše stránka, naše důvěryhodnost, ke které se mimochochodem "Armáda České republiky - memes" zavázala v podepsané spolupráci s Vojenským fondem solidarity, do kterého přispíváme, jde podle nás o chabou snahu zahladit stopy po fízlovských praktikách.
Stačilo se včas přiznat, šlo by se dál a ne s pravdou vyjít ven až poté, co byla celá jejich zpackaná akce prokouknuta, publikována médii a hojně propírána na sociálních sítích.
Ne, opravdu nevěříme, že to vše byl od začátku záměr, který je jako vysvětlení nabízen. A pokud tomu tak bylo, odmítáme být pro příště vaším cílem dezinformací, kampaní, které mají za cíl zdiskreditovat a nachytat vojáky, za které kopeme a kopat i nadále budeme!
Už jen fakt, že jeden z oficiálních profilů Informačních a kybernetických sil svou účast na tomto podvodu popře, aby se následně druhý den další z profilů pod ,,tíhou důkazů" přiznal. To rozhodně nepůsobí věrohodným dojmem a férovým jednáním.
Foto: Nejdřív nic nevíme...
Nepsané pravidla, domluvy a morálka AČR memes
Během našeho působení na sociálních sítí bylo naprosto logické, že se dříve nebo později dostaneme do ,,křížku" s nějakým oficiálním kanálem, TIDem, nebo dokonce Vojenskou policií (Zdravíme! ) Samozřejmě to někde dopadlo i zablokováním našich profilů na sociálních sítích (4.BRN, 44.lmpr, atd), ale ve valné většině více či méně s oficiálními kanály AČR spolupracujeme. Domluvili jsme si mantinely, které by naše memes neměly překročit (OpSec atd), občas pomáháme sdílet náborové kampaně, dobročinné projekty a podobně. Ale nikdy by nás nenapadlo se vydávat za oficiální kanál, ať už by byl účel a záměr jakýkoliv.
Krok, kterého jsme byli v pátek svědky lze brát jako neférovou křivdu. Spousta lidí si může myslet, že si to zasloužíme, protože roky rýpeme do ostatních a budeme nadávat, když se nám to vrátí, ale opak je pravdou. Za ty roky co memes děláme se k nám dostala obrovská spousta materiálů, informací interního charakteru, videí a fotek, které by mohly způsobit problémy jednotlivcům i útvarům. Víme to my v redakci a vědí to i novináři, kteří nám občas píší a na některé kauzy se doptávají s požadavkem na vyjádření.
Stejně tak, jako nepráskáme zdroje, tak nepráskáme tyhle záležitosti. Naším cílem nikdy nebylo diskreditovat armádu jako celek, ale vtipnou formou poukazovat na problémy a doufat v jejich řešení. Bez nadsázky tak můžeme říct, že čas od času působíme jako ,,filtr" řekněme ,,špatně odhadnutých témat k memování"
Foto: Akce a reakce
A výsledek? Nevědomky jsme se stali obětí dezinformační kampaně a vy sami se můžete zamyslet, jestli bylo cílem otestovat vojáky proti ,,kybernetickým hrozbám" na internetu, nebo to byl pokus odhalit jednotlivce, kteří nám zasílají, nebo jsou ochotní zaslat podklady a náměty na memes.
,,Prý se nikdo nenachytal" - ale vzhledem k faktu, že nám několik lidí fotky z cvičení opravdu poslalo, protože viděli leták na sociálních sítích a varovný text příspěvku vůbec nečetli, lze takovému tvrzení věřit opravdu jen těžko.
My však věříme, že všechno špatné je pro něco dobré a že podobné aféry zůstanou na myslích co nejvíce lidí.
Že si vojáci připomenou heslo, které nikdy nezestárne: ,,POZOR, NEPŘÍTEL NASLOUCHÁ!"
Nemusí po Vás totiž nutně jít jen nepřítel, ale i vaši vlastní ,,kolegové". Buďte více ostražití a dávejte si pozor jak na reálné, tak uměle vytvořené hrozby.
Tým AČR memes